"Sedinum. Wiadomość z podziemi." - Leszek Herman

Sedinum. Wiadomość z podziemi.Jeżeli kiedykolwiek pomyśleliście sobie: „Ale byłoby fajnie gdyby Dan Brown napisał książkę o tajemnicach Szczecina”, to Wasze życzenie właśnie się spełniło. Co prawda, to nie Dan Brown, lecz rodowity Szczecinianin – Leszek Herman, jednak jego powieść w niczym nie ustępuje bestsellerom znanego pisarza. Ta obszerna książka (prawie 800 stron) wydana przez Wydawnictwo MUZA, pojawiła się w księgarniach 4 listopada 2015r.

 

Powiedzieć, że akcja książki rozgrywa się w Szczecinie to za mało. Szczecin i jego niezwykła historia z wieloma nierozwiązanymi tajemnicami jest tak naprawdę głównym bohaterem tej wciągającej powieści kryminalnej. Wszystko zaczyna się od katastrofy budowlanej w samym centrum Szczecina, w wyniku której ujawniona zostaje tajemnica sięgająca, zdawałoby się końca II Wojny Światowej, a tak naprawdę o wiele dawniejszych dziejów. W starych podziemiach pod nowoczesnym biurowcem odnaleziona zostaje niemiecka ciężarówka, za której kierownicą siedzi szkielet ściskający w kościach dłoni tajemniczy list. Równie tajemnicza jest zawartość paki ciężarówki, na której znajduje się średniowieczny sarkofag. W rozwiązanie zagadki wplątana zostaje trójka głównych bohaterów – architekt Igor, dziennikarka Paulina i młody arystokrata Johann. Początkowo niewinna misja przypominająca nieco przygody bohaterów „Zaginionej Arki” lub „Skarbu Narodów” przeistacza się w niebezpieczną grę z czarnymi charakterami przyciągniętymi do miasta za sprawą sensacyjnego odkrycia w podziemiach. Przed naszymi bohaterami zaczyna się seria pościgów, dalszych i bliższych podróży, czasami będą musieli posunąć się nawet do przestępstwa. Akcja książki pełna jest zagadek, szyfrów, ukrytych znaczeń i symboli.

 

Autor zręcznie połączył akcję współcześnie dziejącego się kryminału z historycznymi wydarzeniami ściśle związanymi ze Szczecinem. Niewątpliwą zaletą książki są żywe retrospekcje do historycznych wydarzeń w dziejach Szczecina, które niemalże teleportują czytelnika do odległych czasów. Autor przytacza wiele zapomnianych faktów i legend, których ślady do dzisiaj możemy napotkać w Szczecinie. Do książki został przemycony ogrom wiadomości na temat Szczecina, jednak forma ich podania w żadnym razie nie przypomina nudnej lekcji historii lecz fascynujący film akcji.

 

Książka na pewno spodoba się nie tylko mieszkańcom Szczecina, jednak Szczecinian szczególnie chwyci za serce. Każdy mieszkaniec grodu Gryfa znajdzie w niej miejsca, które zna i odwiedza na co dzień. Gorąco polecamy!

 

Dodatkowe informacje