Zielony betonowy Szczecin

 

Szczecin Floating GARDEN. Skoro GARDEN to chyba zielony? Jak ma się więc do strategii miasta zabetonowywanie zielonych skwerów? Czy architektura miejska wyklucza zieleń? Oczywiście, że nie i jest na to wiele dowodów na świecie, gdzie zieleń i architektura współtworzą całość.

Czytaj więcej...

Nowa Filharmonia Szczecińska - ikona architektury czy blaszak?

 

Wizualizacja nowej Filharmonii Szczecińskiej, źródło:filharmonia.szczecin.pl

Budynek nowej Filharmonii Szczecińskiej nabiera powoli ostatecznych kształtów, a instytucja szykuje się małymi kroczkami na przeprowadzkę i uroczyste otwarcie, które ma nastąpić wraz z otwarciem nowego sezonu na jesień 2014 roku. Sam gmach Filharmonii wzbudza sporo kontrowersji. O ile opinie na temat nowej siedziby Filharmonii były w większości pozytywne zaraz po pojawieniu się pierwszych wizualizacji siedem lat temu, to teraz zdania są podzielone.

Biały gmach zbiera pozytywne opinie w ogólnopolskiej prasie (www.bryla.pl) jednak na forach padają sformułowania takie jak „wielki blaszak” czy „garaż z blachy falistej”. Nawet sam mistrz Penderecki nie był zbyt zachwycony nową filharmonią podczas swojej ostatniej wizyty w Szczecinie z okazji festiwalu Sacrum Non Profanum.

Budynek nie został jeszcze nawet ukończony, a już wzbudza sporo emocji. Takie skrajne opinie nie są jednak niczym nadzwyczajnym i towarzyszyły powstaniu wielu budowli na świecie, które obecnie stanowią ikony architektury przyciągające rzesze turystów. Oto kilka przykładów budynków, które nie od początku podobały się wszystkim.

Czytaj więcej...

Sowy na szczecińskich kamienicach

 

Sowa stała się ostatnio popularnym elementem wzornictwa w biżuterii oraz w modzie. Często spotykamy jej wizerunek na koszulkach, kolczykach, wisiorkach.

Czytaj więcej...

Dodatkowe informacje