Wały Chrobrego

Wały Chrobrego stanowią dziś reprezentacyjną część miasta. Z wyniosłego tarasu odrzańskiego roztacza się rozległa panorama na dolinę odrzańską aż po widniejące na wschodzie Góry Bukowe.

 

Jeden z dwóch pawilonów na szczycie Wałów ChrobregoNa południe od Wałów znajduje się teren należący do Starego Miasta. Przy ul. Wyszaka - biegnącej głębokim parowem ku rzece, pomiędzy Wałami Chrobrego i Starym Miastem, znajdowała się najstarsza część słowiańskiego portu w Szczecinie. Zatoka Odry sięgała tu aż po zamek. Jej południowe wybrzeże wykorzystywali mieszkańcy ówczesnego Szczecina do postoju swych niewielkich statków. W miarę rozwoju Szczecina zaczęły do miasta przybywać coraz większe jednostki morskie, które już nie mogły wpływać do płytkiej i niewielkiej zatoki i zaczęły cumować przy nabrzeżu Odry. Dawna dzielnica rybacka leżąca nad zatoką w miarę rozwoju portu zmieniała się na część portowo-przemysłową Szczecina. Okolice ul. Wyszaka to początki portu szczecińskiego. Stąd rozwijał się on najpierw ku południu, a następnie na wschód, by wreszcie objąć, już pod koniec XIX wieku obszary pomiędzy Odrą i Regalicą.
Wały Chrobrego
Za rzeką, po stronie wschodniej widać wyspę Łasztownię. Ponad wyspą wznosi się wieża kościoła św. Trójcy (dawniej św. Gertrudy), o dachu pokrytym zieloną patyną. Bezpośrednio na przeciw Wałów znajduje się wysepka zwana Kępą Grodzką. Oddziela ją od Łasztowni rzeka Duńczyca. W oddali na północnym wschodzie na półwyspie Ewa widoczny jest kilkunastopiętrowy elewator zbożowy zbudowany w 1936 r.

Wały Chrobrego podczas Dni MorzaNiegdyś znajdowały się w tym miejscu forytfikacje Leopolda I, które zniesione zostały pod koniec XIX wieku z inicjatywy nadburmistrza Szczecina - Hermana Hakena. Od nazwiska nadburmistrza, pierwotnie Wały nosiły nazwę Haken Terrasse, a przemianowane na Wały Chrobrego zostały przez Prezydenta Zarembę w 1945 roku.

Na Wałach Chrobrego wznoszą się okazałe gmachy. Budowę poszczególnych gmachów zakończono po pierwszej wojnie światowej. Wówczas też na usypanym wale powstał wyłożony kamiennymi płytami taras o długości około 500m.

Na niewielkim skwerku stoi rzeźba kamienna dłuta Manzla, przedstawiająca walkę Herkulesa z Centaurem. Oprócz tego na Wałach zlokalizowane są: Wyższa Szkoła Morska, Muzeum Narodowe, Teatr "Współczesny" oraz Urząd Wojewódzki.
Wały Chrobrego z lotu ptaka
Wały Chrobrego spełniają ważną rolę przy okazji organizowania wszelakich imprez miejskich. Szczególnie na wiosnę i w lecie organizowane są tutaj różnorakie spędy mieszkańców typu festyny, no i oczywiście Dni Morza. Obecnie na Wałach Chrobrego Swoją drogą jest to miłe miejsce na spacerek i częsty punkt odwiedzin wielu uczniów znużonych nadmierną nauką ;-)

Agata Stankiewicz, 2000
Źródło:"Szczecin i Okolice" Czesław Piskorski;
Ziemia Szczecińska, Przewodnik Turystyczny

 


Wyświetl większą mapę

Dodatkowe informacje