Studnia - fontanna Orła Białego

Barokową fontannę wybudowano w latach 1729-32 naprzeciwko Pałacu Grumbkowa w centralnej części placu Orła Białego. Autorem projektu był berliński architekt Johann Fryderyk Grael, wykonana zaś została przez rzeźbiarza Johanna Konrada Kocha i kamieniarza Angergera. Wszyscy trzej twórcy fontanny pochodzili z Berlina, z kręgu artystów działających na dworze króla Fryderyka Wilhelma I. Uroczyste uruchomienie studni nastąpiło 15 sierpnia 1732r.Fontanna na Placu Orła BiałegoFontanna wykonana jest z piaskowca. Jej forma artystyczna miała podkreślać walory reprezentacyjne placu. Dolną część fontanny stanowi basen o kształcie czwórliścia, w którym wpisano kwadrat. Na różach kwadratu znajdowały się pierwotnie postumenty z gryfami. Na czworobocznym trzonie w centrum umieszczono orła wzbijającego się do lotu. Pod szponami ptaka widnieją postacie żółwia i jaszczurki.

Fontanna stanowiła fragment pierwszego, zbudowanego w tym samym czasie wodociągu szczecińskiego (ujęcie wody znajdowało się na Wzgórzach Warszewskich, skąd doprowadzano wodę drewnianym rurociągiem). Całość wodociągowej koncepcji opracował Szwajcar A. Dubendorf, członek szczecińskiej kolonii francuskiej.

Fontanna na Placu Orła BiałegoW czasie oblężenia miasta w 1813 roku studnię uszkodzono. W 1866 została przeniesiona na obecne miejsce. Remont kapitalny fontanny przeprowadzono w latach 1990-92.

W roku 2005 rozpoczął się kolejny remont fontanny. W pierwszym etapie wycięto drzewa ją otaczające, a następnie całkowicie zdemontowano rzeźby, które poddano czyszczeniu oraz uzupełnieniu (np. orzeł odzyskał kawałek dzioba). Odrestaurowano także fundamenty fontanny oraz zrekonstruowano żelazne ogrodzenie fontanny, które stało tu przed wojną. Ponowne uruchomienie Fontanny Orła Białego nastąpiło 8 kwietnia 2006 roku.

Agata Stankiewicz, 2006
Źródło:Ziemia Szczecińska, Przewodnik Turystyczny; Małgorzata Paszkowska

 


Wyświetl większą mapę

Dodatkowe informacje