Ratusz Staromiejski

Wznosi się on na środku dawnego Rynku Siennego. Po nadaniu w 1243 roku przez Księcia Barnima I Szczecinowi praw miejskich wybudowany został drewniany budynek, gdzie mieściła się izba ławników, sala sądowa i hala handlowa oraz karcer w piwnicach.Ratusz StaromiejskiGmach przebudowany został na ceglany w XV wieku, a zasługi z tego okresu przypisuje się słynnemu budowniczemu Heinrichowi Brunsbergowi zwanemu także Henrykiem z Braniewa. Piwnice zyskały gwiaździste sklepienia, a ściany bogaty wystrój w postaci ostrołukowych nisz z oknami i blendami profilowane glifowanymi wielobarwnymi cegłami. Szczyty wykonane zostały z pięciu filarów połączonych ażurowym fryzem z maswerkami i rozetami.

W 1570 roku Ratusz był miejscem obrad Kongresu Pokojowego kończącego wojnę pomiędzy Szwecją i Danią.

Zniszczony został przez Brandenburczyków w czasie oblężenia miasta w 1679 roku. Odbudowano go już w stylu barokowym zamurowując gotyckie blendy.

Ratusz StaromiejskiW XIXw. w piwnicach urządzono magazyny i winiarnię. Władze miejskie urzędowały w tym budynku do 1879 roku, wtedy siedzibę Rady Miejskiej przeniesiono do nowego ratusza (czerwonego), a stary przeznaczono na cele biurowe i magazynowe.

W 1944 roku ratusz spalił się podczas bombardowań alianckich, lecz gdy odpadły tynki odsłoniły się dawne gotyckie mury. W 1974 roku Ratusz Staromiejski odbudowano w stylu gotyckim z połowy XV w., a jedynie szczyt południowy i portal pozostały w stylu barokowym. Obecnie w ratuszu mieści się Muzeum Miasta Szczecina.

Agata Stankiewicz, 2000
Źródło:"Szczecin i Okolice" Czesław Piskorski;
Ziemia Szczecińska, Przewodnik Turystyczny

 


Wyświetl większą mapę

Dodatkowe informacje