Poczta Nr 2

Gmach poczty stojący przy ulicy Dworcowej zbudowany został pierwotnie z czerwonej cegły... przez pewien czas co młodsi Szczecinianie nie byli tego nawet świadomi, gdyż zanieczyszczenia powietrza zrobiły swoje i budynek był raczej w kolorze brązowym czy też bordowym niż czerwonym.


Budynek Poczty nr 2 widziany  z ŁasztowniJednak w 1990 roku elewacje zostały wymyte i przywrócono im pierwotny kolor, dzięki czemu już podczas przejeżdżania przez most Długi od strony prawobrzeża możemy obecnie podziwiać z daleka połyskującą czerwoną cegłę... i trzeba przyznać, że robi to niezłe wrażenie.

Gmach poczty budowany był według projektów architektów Szwetla, Endella, Huckego i innych w latach od 1872 do I wojny światowej. Górne partie elewacji zakończone są tympanonami z naszczytnikami i końskimi łbami (łby końskie są atrybutem poczty).


Przeszklony sufit Poczty nr 2Po II wojnie utworzono w nim Urząd Pocztowy nr 2, inspekcję radiową i laboratorium telekomunikacyjen oraz Technikum Łączności, które przeniesiono później na ulicę Ku Słońcu.

Agata Stankiewicz, 2000
Źródło:Ziemia Szczecińska, Przewodnik Turystyczny

 

 

 

 


Wyświetl większą mapę

Dodatkowe informacje