Plac Orła Białego

W sąsiedztwie dawnej starówki oparło się niszczącej próbie czasu i ludzkiego działania jedno z najpiękniejszych wnętrz urbanistycznych tak dawnego jak i dzisiejszego Szczecina - plac Orła Białego.


Fontanna z orłem na tle KatedryPlac ten, od średniowiecza do II wojny światowej zwany był Rynkiem Końskim (Rossmarkt). Od początku XIVw. wraz z sąsiednim Rynkiem Węglowym, stanowił centrum handlowe tworzącego się tutaj Nowego Miasta.

Najbardziej okazałą częścią placu była zabudowa pierzei zachodniej. Tu znajdował się m.in. pałac kanclerza Filipa Otto von Grumbkowa, naczelnego prezydenta Prowincji Pomorskiej (obecnie Liceum Medyczne). Tutaj w 1759 roku przyszła na świat księżniczka Zofia Dorota von Wuerttemberg, późniejsza caryca Maria Fiodorowna, żona Pawła I. Obok Katarzyny Wielkiej była drugą carycą Rosji urodzoną w Szczecinie.

Fontanna z orłem na tle Pałacu GrumbkowaOd strony północno-zachodniej rynku wybudowano dom patrycjusza szczecińskiego i kupca win Samuela Bartza (Pałac Klasycystyczny). Obecnie znajduje się tam Szkoła Muzyczna.

W 1732 roku uroczyście uruchomiono fontannę naprzeciwko pałacu von Grumbkowa, w pobliżu pierzei wschodniej. Realizacja fontanny w tym miejscu i o takich formach nie była sprawą przypadku. Symbol orła, którego umieszczono wzbijającego się do lotu na czworobocznym trzonie fontanny, to zawsze znak najwyższej władzy, oznaka majestatu cesarza lub króla.

Posąg FloryW 1991 roku w południowej części placu umieszczono posąg Flory z XVIII wieku. Pomnik stał początkowo w ogrodzie Pałacu Grumbkowa.

Plac Orła Białego był ogniwem łączącym dla ciągu pewnych, o bardzo konkretnej wymowie, budowli. Pojawiają się w bliskiej odległości od siebie i mają zbliżony czas powstania. Reprezentacyjny plac, z fontanną zwieńczoną orłem i pałacem naczelnego prezydenta Prowincji Pomorskiej, tworzy jednolitą ideowo całość z Pałacem Sejmu Stanów (Muzeum Narodowe) oraz Bramą Berlińską (obecnie Brama Portowa) i Królewską. Obecnie plac Orła Białego jest najbardziej malowniczym skupiskiem zabytków barokowych w Szczecinie.

Agata Stankiewicz, 2000
Źródło:Ziemia Szczecińska, Przewodnik Turystyczny; Małgorzata Paszkowska

 


Wyświetl większą mapę

Dodatkowe informacje