Pałac Grumbkowa (Pod Globusem)

Daty budowy pałacu są sprzeczne w zależności od źródeł... został on zbudowany w latach 1720-25, bądź też 1723-26. Pewne jest natomiast, że Pałac Pod Globusem powstał na pierzei zachodniej Placu Orła Białego z polecenia naczelnego prezesa i kanclerza Filipa Otto von Grumbkowa.


Pałac Grumbkowa i fontanna z orłemTwórcami projektu pałacu byli berlińscy architekci Filip Gerlach i de Montarques. Attykę i zachowane do dzisiaj wazy z piaskowca, pochodzącego z Pirny, wykonał rzeźbiarz J. Glume.

W 1890r. budynek został odkupiony przez Towarzystwo Ubezpieczeniowe, które przeprowadziło generalną przebudowę. Zewnętrzne mury gmachu pokryto licowaną silikatową cegłą i zmieniono dekorację zewnętrznej fasady. W oknach parteru umieszczono ozdobne kraty. W tympanonie widać herb z gryfem pomorskim, a pod nim głowę kobiety, otoczony motywami roślinnymi, symbolami żeglarskimi i lekarskimi. Wierzchołek tympanonu ozdobiono globusem opartym na dwóch lwach.

Zdobienia nad wejściem do Pałacu GrumbkowaWiele osób błędnie identyfikuje Pałac Pod Globusem z miejscem urodzenia Carycy Rosji Katarzyny II. Jest to jednak jest nieprawda. Fakt jest, że Zofia Augusta Anhalt Zerbst (czyli późniejsza Katarzyna II) urodziła się w Szczecinie, miało to jednak miejsce w roku 1729 przy ulicy Farnej 1, gdzie obecnie swoją siedzibę ma PZU. Niestety z powodu wielokrotnego przebudowywania, budynek nie przypomina już tego jakim znała go Caryca. W Pałacu Grumbkowa urodziła się co prawda pewna późniejsza Caryca, lecz nie była to Katarzyna, a księżniczka - Zofia Dorota von Wuerttemberg - późniejsza caryca Rosji Maria Fiodorowna, żona Pawła I i zarazem synowa Katarzyny II.

Obecnie gmach pałacu Grumbkowa jest użytkowany przez Zespół Szkół Medycznych, a w roku 1999 został odnowiony.

Agata Stankiewicz, 2000
Źródło:Ziemia Szczecińska, Przewodnik Turystyczny; Małgorzata Paszkowska

 


Wyświetl większą mapę

Dodatkowe informacje