Kościół św. Piotra i Pawła

W miejscu gdzie obecnie stoi Kościół św. Piotra i Pawła stał niegdyś drewniany kościół zbudowany po chrzcie mieszkańców Szczecina w 1124 roku. Kościół został spalony przez Duńczyków w 1189r. i od tej pory aż do 1406r. brak jest wszelkich informacji o kościele.

 

Kościół pw Św Piotra i Pawła widziany z wieży ZamkuW XVw. dokonano generalnej przebudowy na pięcioprzęsłowy budynek halowy o trzech nawach. Następnie od strony południowej wybudowano kryptę książęcą wydłużając kościół o jedno przęsło. W 1602 roku postawiono nad nawą wieżę. W kaplicy łaziebników w 1623r. J. Wildenberger namalował św. Piotra i św. Pawła. Kolejne przebudowy miały miejsce w XVI i XVII wieku. W latach 1707-1708 wykonano chór, na którym umieszczono organy. Kościół został praktycznie całkowicie zniszczony podczas wojen napoleońskich. Odbudowano go już w stylu gotyckim. W latach 1924-30 przeprowadzono remont wnętrza.

Boczne wejście co kościołaPrzy zwiedzaniu, szczególną uwagę należy zwrócić na płyty nagrobne z XVIIw., drewniane sklepienia z malowidłami scen biblijnych, wykonane przez malarza Aichnera w 1703 roku, portal dwudzielny z XIV wieku, oraz skarbonkę z płyt wapiennych z postaciami patronów kościoła. Na zewnętrznych murach kościoła umieszczone są maszkarony przedstawiające średniowiecznych mieszkańców Szczecina.

Agata Stankiewicz, 2000
Źródło:Ziemia Szczecińska, Przewodnik Turystyczny

 

 

 


Wyświetl większą mapę

Dodatkowe informacje