Cmentarz Centralny

Cmentarz założono w 1900 roku, wzorując się na nekropoliach w Hamburgu i Wiedniu. Twórcą koncepcji był architekt miejski, a ostateczny kształt nadał mu późniejszy dyrektor - Georg Hannig. Nekropolia początkowo miała mieć tylko 64 ha, dziś jej powierzchnia to ponad 160 ha. Cmentarz Szczeciński jest trzeci co do wielkości w Europie.


Kaplica na Cmentarzu CentralnymDo okazałych budowli należy brama główna (wybudowana w latach 1901-1903) zniszczona podczas nalotów alianckich (kolejna pomyłka?!) i odbudowana z niewielkimi zmianami. W 1906 roku oddano do użytku kaplicę centralną, która dziś wtopiona w stuletnie drzewa otwiera widok na szerokie błonia z mogiłami żołnierzy I Armii Wojska Polskiego i Armii Czerwonej, poległych podczas II wojny światowej. Nad grobami górują dwie litery "V" (symbolizujące zwycięstwo) - Pomnik Braterstwa Broni.

Spacerując utwardzonymi alejkami, wędruje się po starym parku. (Oblicza się, że na terenie cmentarza występuje ponad 360 gatunków i odmian drzew oraz krzewów). Ale to nie te wypielęgnowane aleje przyciągnęły moją uwagę. Najpiękniejsze miejsca odnalazłam ukryte pośród krzewów, na wzniesieniach i miejscach "zapomnianych" przez ludzi. Zdaję sobie sprawę, że nie widziałam jeszcze wszystkich "perełek" (liczbę zabytkowych nagrobków szacuje się na ok. 150), ale to, co już zobaczyłam zapiera dech w piersiach. Obrośnięte mchem, nierzadko zapadnięte pomniki z zatartymi nazwiskami zmuszają do rozmyślań o sensie życia, o jego nietrwałości. Patrząc na grobowiec rodziny Nietsche, chciałoby się wiedzieć czy byli oni spokrewnieni z wielkim filozofem (nie jest to możliwe dla zwykłego śmiertelnika), chciałoby się wiedzieć jak wyglądał ich świat.

Spacer po cmentarzu (szczególnie w święto zmarłych) pozostaje w pamięci na całe życie. Zapach topionego wosku, szelest spadających liści, pełna zadumy cisza, wszystko otulone zapadającymi ciemnościami, z których wyłaniają się niesamowite kształty nagrobków oświetlonych migotliwym blaskiem świec...

Aleksandra Bąk, 2006
Źródło:Andrzej Gedymin - "Informator"

 


Wyświetl większą mapę

Dodatkowe informacje