Brama Portowa

Jeden z trzech obiektów reprezentujących styl barokowy (obok Bramy Królewskiej i Ratusza Staromiejskiego) wzniesiono w 1725 r. na pamiątkę odkupienia Pomorza Zachodniego przez króla Prus Fryderyka Wilhelma I od Szwedów za dwa tysiące talarów.

 

Brama PortowaBrama Portowa, zanim się nią stała nosiła najpierw nazwę Bramy Brandenburskiej a potem Berlińskiej (w istocie prowadziła ze Szczecina prosto na Berlin). Swoje teraźniejsze miano zyskała w 1945 r., gdy Szczecin przypadł wreszcie Polsce, a Berlin kojarzył się wtedy nader jednoznacznie.

Na początku XX wieku wybudowano od strony wschodniej fontannę. Przedstawiała owa fontanna nagą boginię Amfitrytę (niestety czego owa Amfityryta była boginią źródła nie podają). Widocznie nagość tej pani była w tamtych czasach sprawą kontrowersyjną, bo w 1932 r. zdecydowano się na likwidacją fontanny.

Rzeźby upiększające budowlę (m.in. rzeźba boga Odry - Viadrusa) w 1942 roku - podczas sławnych nalotów alianckich - zostały zdemontowane przez Niemców i ukryte w Lasku Arkońskim. Tam następnie przeleżały jakieś 12 lat zapomniane nawet przez wandali.

W głowie się nie mieści, że kiedyś Brama Postowa zamykała miasto od zachodu. Dzisiaj jest to centrum Szczecina.

Aleksandra Bąk, 2000
Źródło: artykuł - J. Ławrynowicz

Dodatkowe informacje